Ząb boli po leczeniu kanałowym? To wcale nie tak rzadki przypadek, jak mogłoby się wydawać. Dolegliwości bólowe mogą być spowodowane różnymi przyczynami. A jak sobie z nimi radzić?
Jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym?
Tkliwość zęba po leczeniu kanałowym nie jest niczym niezwykłym. Leczenie kanałowe to zabieg, w trakcie którego okolice zęba zostają podrażnione przez mechaniczne opracowanie kanałów korzeniowych oraz użycie środków płuczących system kanałowy. Właśnie to podrażnienie tkanek jest zwykle powodem tkliwości zęba. Potrzebują one czasu, by się zregenerować.
Jak długo to trwa? Zwykle tkliwość zęba utrzymuje się przez kilkanaście godzin po zabiegu, choć może to trwać również kilka dni, ale to również mieści się w granicach normy. W większości przypadków ból ustępuje samoistnie, trzeba tylko poczekać. Dopiero jeśli ból utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie, jest to sytuacja alarmowa, świadcząca o stanie zapalnym.
Tkliwość zęba po leczeniu kanałowym – przyczyny
Jak już tu powiedzieliśmy, najczęstszą przyczyną jest podrażnienie tkanek w trakcie zabiegu. W takim przypadku mówimy o nadwrażliwości pozabiegowej. Jednak nie zawsze właśnie ona jest przyczyną bólu.
Zdarza się, że ząb po leczeniu kanałowym reaguje bólem na opukiwanie lub nagryzanie. Innym niż nadwrażliwość powodem takiej przypadłości może być niewłaściwie dopasowane wypełnienie, które sprawia, że zbyt duże jest obciążenie tkanek utrzymujących ząb.
Zdarza się i tak, że bezpośrednio po leczeniu kanałowym ząb nie boli, ale po kilku miesiącach albo latach zaczyna być tkliwy. To objaw mogący świadczyć o tym, że zabieg się nie powiódł i w kanałach mogła pozostać miazga, choć nie jest to jedyna możliwa przyczyna. Chociaż leczenie kanałowe ogólnie odznacza się raczej wysoką skutecznością (przy zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego sięga ona aż 95%), zdarza się, że któryś z kanałów korzeniowych nie zostanie w pełni oczyszczony. Może to być spowodowane między innymi perforacją lub złamaniem narzędzia, a także niekorzystną budową anatomiczną kanału. W nieusuniętej miazdze może rozwinąć się infekcja bakteryjna. Wówczas charakterystycznym objawem jest ból, który pojawia się w reakcji na konkretne czynniki, takie jak temperatura lub zmiana ułożenia ciała.
Czasami stan zapalny w okolicy okołowierzchołkowej jest tak duży, że nawet prawidłowe przeprowadzenie leczenia kanałowego nie jest w stanie w pełni wyeliminować zmiany zapalnej – należy wtedy wdrożyć dalsze leczenie.
Tkliwość zęba po leczeniu kanałowym – co zrobić?
Tutaj wszystko zależy od tego, co jest przyczyną bólu. W przypadku nadwrażliwości pozabiegowej trzeba po prostu poczekać, aż tkliwość ustąpi samoistnie. Dopóki to nie nastąpi, należy starać się nie podrażniać tego miejsca. Ból można uśmierzyć za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (po konsultacji z lekarzem) albo zimnych okładów.
W przypadku, gdy ząb boli przy nagryzaniu, należy udać się do stomatologa, aby skorygować wysokość wypełnienia lub zdiagnozować ewentualną obecność stanu zapalnego w tkankach okołowierzchołkowych zębów. Do czasu wizyty natomiast należy unikać nagryzania zęba, żeby nie zaostrzyć stanu zapalnego.
Natomiast w sytuacji, gdy ból zęba jest spowodowany tym, że leczenie kanałowe się nie powiodło, konieczne będzie przeprowadzenie reendo, czyli powtórnego leczenia kanałowego.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu kanałowym, odwiedź nasz gabinet U Dentystów. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 603 858 484 lub +48 517 282 510 lub wypełniając formularz.