Periodontologia Skierniewice
Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się przyzębiem, czyli tkankami twardymi i miękkimi otaczającymi ząb. Należą do nich kość i dziąsła, które utrzymują zęby na swoim miejscu oraz dzięki mocnemu ukrwieniu dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Przy zachowaniu dobrego zdrowia dziąseł kluczowe znaczenie ma wysoki poziom higieny jamy ustnej.

Co należy wiedzieć o periodontologii?
Jak wspominaliśmy, periodontologia jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem przyzębia. Składa się ono z dziąseł, ozębnej, cementu korzeniowego oraz kości wyrostka zębodołowego.
Leczenie periodontologiczne składa się z zabiegów higienizacyjnych lub chirurgicznych. Jeśli choroba przyzębia nie osiągnęła zaawansowanego stadium, w wielu przypadkach wystarczy zastosowanie tych pierwszych. Jeśli jednak mamy do czynienia z np. obniżeniem linii dziąseł lub dużym zanikiem tkanki kostnej, będzie konieczna interwencja chirurgiczna.
Poznaj ekspertów w tej dziedzinie

lek. dent. Joanna Głowacka
lekarz dentysta
W swojej pracy skupia się na szczegółowej diagnostyce, która jest podstawą planowania kompleksowego leczenia. Specjalizuje się w stomatologii estetycznej, protetyce i endodoncji. Interesuje się stomatologią cyfrową oraz związanymi z nią nowinkami, które wprowadza do swojej codziennej praktyki. Uczestniczy w różnego rodzaju kursach doszkalających swój kunszt – ukończyła między innymi curriculum endodontyczne, protetyczne, periodontologiczne oraz cykl kursów dotyczących okluzji.
lek. dent. Joanna Głowacka
lekarz dentysta
W swojej pracy skupia się na szczegółowej diagnostyce, która jest podstawą planowania kompleksowego leczenia. Specjalizuje się w stomatologii estetycznej, protetyce i endodoncji. Interesuje się stomatologią cyfrową oraz związanymi z nią nowinkami, które wprowadza do swojej codziennej praktyki. Uczestniczy w różnego rodzaju kursach doszkalających swój kunszt – ukończyła między innymi curriculum endodontyczne, protetyczne, periodontologiczne oraz cykl kursów dotyczących okluzji.
Paradontoza – najgroźniejsza forma choroby przyzębia
Paradontoza jest skrajną formą choroby przyzębia. Wynika ona z lekceważonych bakteryjnych infekcji dotykających dziąseł i kości otaczających zęby. Oczywiście paradontoza nie rozwija się z dnia na dzień, występuje po dłuższym czasie, gdy Pacjent unikał przeprowadzenia skutecznego leczenia.
Najważniejsze objawy chorób przyzębia stanowią: nieświeży oddech (halitoza) mimo częstego szczotkowania zębów i dziąseł, krwawienie dziąseł lub obniżenie ich linii, a w wyjątkowo zaawansowanych przypadkach nawet rozchwianie zębów. Zauważając choćby niewielkie zaczerwienienie dziąseł bądź opuchliznę, należy skonsultować się z dentystą.
Leczenie periodontologiczne w gabinecie u Dentystów
Głównym zabiegiem stosowanym przy leczeniu chorób przyzębia w naszym gabinecie jest skaling poddziąsłowy. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej nawarstwionych poniżej linii dziąseł. Używamy do tego specjalnego urządzenia zwanego skalerem – emituje ono ultradźwięki, które wprawiają wymienione osady w drgania powodujące ich pękanie i odpadanie. Następnie przestrzeń między dziąsłem a zębem jest dokładnie płukana.
W razie konieczności, kiedy kieszonki dziąsłowe są głębsze i zastosowanie skalera jest niewystarczające, przeprowadzamy kiretaże. Są one wykonywane dwiema metodami – otwartą i zamkniętą:
- kiretaż zamknięty – wykonywany przy głębszych kieszonkach dziąsłowych, bez nacinania otaczającej tkanki miękkiej. Stomatolog nie musi ingerować w strukturę dziąseł, usuwając płytkę bakteryjną w minimalnie inwazyjny sposób – stosując kirety oczyszcza powierzchnie poddziąsłowe zęba ;
- kiretaż otwarty – wykonywany przy bardzo głębokich kieszeniach dziąsłowych oraz miejscach niedostępnych przy kiretażu zamkniętym. Podczas tego zabiegu stomatolog nacina dziąsło przy pomocy specjalnych narzędzi, odsłaniając poddziąsłowe powierzchnie zęba i oczyszcza przestrzeń przyszyjkową oraz okolice korzeni zębów. Po zabiegu konieczne jest zastosowanie szwów, a gojenie tkanki miękkiej trwa około 7 dni.

Bezbolesne leczenie periodontologiczne
W naszym gabinecie przy zabiegach wymagających ingerencji w tkanki jamy ustnej posługujemy się sprawdzonymi znieczuleniami miejscowymi. Dzięki nim Pacjenci nie muszą przejmować się wizją bólu na jakimkolwiek etapie procedury i zyskują odpowiedni komfort psychiczny. Zabiegi skalingu z natury są mało inwazyjne, dlatego ich realizacja nie wymaga użycia znieczulenia – jeśli jednak Pacjent wyraża taką wolę, nic nie stoi na przeszkodzie.
Dlaczego warto zająć się leczeniem chorób przyzębia?
Leczenie chorób przyzębia jest z wszech miar korzystne. Dzięki temu będzie można uniknąć wielu nieprzyjemnych problemów, które nie tylko pogarszają komfort psychiczny Pacjentów, ale wywołują też poważny ból lub zmiany w estetyce uśmiechu. Bagatelizowana choroba przyzębia doprowadzi z czasem do utraty uzębienia, co będzie wymagało w przyszłości bardziej kosztownego leczenia protetycznego.
Jak ustrzec się przed chorobami przyzębia?
Najlepszą metodą walki z chorobami przyzębia jest profilaktyka. Warto regularnie uczęszczać do gabinetu dentystycznego na wizyty kontrolne, które pozwolą wcześnie zlokalizować niepokojące zmiany.
Okresowe kontrole jamy ustnej sugerujemy łączyć z wizytami profilaktycznymi. Podczas nich higienistka stomatologiczna wykona serię zabiegów (skaling, piaskowanie, polerowanie), które usuną z jamy ustnej niebezpieczne osady, na czele z kamieniem nazębnym, który jest siedliskiem bakterii.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!
Umów się na wizytę!
Jeśli zauważasz zaczerwienienie, opuchliznę lub krwawienie dziąseł, jak najszybciej skonsultuj się z poradnią chorób przyzębia w Skierniewicach. Im wcześniej wdrożone zostanie odpowiednie leczenie, tym mniej skomplikowane będą przyszłe zabiegi. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 603 858 484 lub +48 517 282 510 bądź wypełniając formularz.