Protezy zębów Skierniewice
Mimo faktu, że Pacjenci coraz bardziej dbają o swoje uzębienie i są świadomi powagi zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej, protetyka wciąż jest jedną z najpopularniejszych dziedzin stomatologii. Jej główny cel stanowi odbudowa utraconych zębów za pomocą specjalnych uzupełnień, które będą imitowały widoczną część uzębienia. W przypadku pojedynczych lub niezbyt rozległych braków są to mosty lub uzupełnienia na implantach, natomiast w przypadku bezzębia są to protezy stabilizowane za pomocą różnych metod.
Rodzaje protez zębowych dostępne w naszym gabinecie
- protezy szkieletowe – są wykonane z metalowego “szkieletu” – rusztowania protezy i akrylu, dodatkowo mają specjalne metalowe elementy podpierające, które zapewniają im większą stabilność, niż w przypadku klasycznych odpowiedników ruchomych. Ten rodzaj uzupełnienia charakteryzuje bardzo zbliżony do fizjologicznego rodzaj przenoszenia sił żucia, a oprócz tego daje możliwość ograniczenia zasięgu protezy na podniebieniu, co nie wiąże się z dużym dyskomfortem podczas użytkowania i nie blokuje podniebiennych kubków smakowych;
- protezy teleskopowe – wykorzystują system podwójnych koron, z czego jedna jest cementowana do zęba Pacjenta, a druga mocowana do elementów protezy. “Teleskopy” zapewniają tym samym bardzo dobrą stabilność, która pozwala na komfortowe użytkowanie uzupełnienia;
- protezy na implantach, czyli tak zwane “all-on-x” (x jako liczba implantów, na których mocowana jest proteza)– są obecnie najskuteczniejszą metodą odbudowy bezzębia. Implanty umieszczane są w tkance kostnej, dlatego zapewniają protezie naturalną stabilność, dzięki której uzupełnienie protetyczne zachowuje się niemalże jak zęby własne Pacjenta. Protezy na implantach wykonuje się w większości przypadków na 4 lub 6 implantach – w zależności od warunków panujących w jamie ustnej pacjenta. Rozmieszczenie wszczepów jest dokładnie planowane na podstawie analizy uwarunkowań anatomicznych szczęki lub żuchwy oraz tomografii komputerowej.
Poznaj ekspertów w tej dziedzinie
lek. dent. Joanna Głowacka
lekarz dentysta
W swojej pracy skupia się na szczegółowej diagnostyce, która jest podstawą planowania kompleksowego leczenia. Specjalizuje się w stomatologii estetycznej, protetyce i endodoncji. Interesuje się stomatologią cyfrową oraz związanymi z nią nowinkami, które wprowadza do swojej codziennej praktyki. Uczestniczy w różnego rodzaju kursach doszkalających swój kunszt – ukończyła między innymi curriculum endodontyczne, protetyczne, periodontologiczne oraz cykl kursów dotyczących okluzji.
lek. dent. Joanna Głowacka
lekarz dentysta
W swojej pracy skupia się na szczegółowej diagnostyce, która jest podstawą planowania kompleksowego leczenia. Specjalizuje się w stomatologii estetycznej, protetyce i endodoncji. Interesuje się stomatologią cyfrową oraz związanymi z nią nowinkami, które wprowadza do swojej codziennej praktyki. Uczestniczy w różnego rodzaju kursach doszkalających swój kunszt – ukończyła między innymi curriculum endodontyczne, protetyczne, periodontologiczne oraz cykl kursów dotyczących okluzji.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!
Jakie są zalety proponowanych przez nas protez?
- uzupełnienie braku zębów, a tym samym przywrócenie Pacjentowi możliwości komfortowego spożywania posiłków;
- poprawa estetyki uśmiechu, gdyż stosowane przez nas protezy są wykonywane z wysokiej jakości materiałów;
- w przypadku zastosowania protez na implantach hamowany jest zanik tkanek kostnych szczęki lub żuchwy, są one bowiem odpowiednio obciążone;
- koniec z wadami wymowy, które wynikają z braku podparcia języka powodowanego bezzębiem;
- protezy zapewniają policzkom odpowiednie podparcie, przez co tzw. profil starczy jest mniej widoczny i nie pogarsza estetyki rysów twarzy.
Leczenie protetyczne – etapy
- Leczenie protetyczne jest złożonym procesem. Zawsze rozpoczynamy go od konsultacji, czyli pierwszej wizyty służącej określeniu potrzeb i oczekiwań Pacjenta, a także wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych niezbędnych do zaplanowania leczenia. Podczas konsultacji zostanie również przekazany leczonej osobie plan postępowania oraz kosztorys.
- Drugi etap to wdrożenie planu leczenia w życie.
Jeśli Pacjent wybrał protezę na implantach, konieczna jest konsultacja z chirurgiem, który dokładnie planuje zabieg implantacji i ustala ilość potrzebnych wszczepów oraz określa ewentualną konieczność wykonania dodatkowych procedur (np. regeneracja kości, czy podniesienie dna zatoki szczękowej). Po badaniu przez chirurga implantologa ustalany jest termin zabiegu.
W przypadku, kiedy Pacjent podjął decyzję o którejś z klasycznych protez, implantacja zastępowana jest innymi niezbędnymi zabiegami, np. leczeniem zachowawczym czy też endodontycznym lub szlifowaniem zębów pozostałych w jamie ustnej. - Kolejnym etapem jest przygotowanie uzupełnienia protetycznego – protez/koron. Do tego potrzebne są skany uzębienia lub podłoża protetycznego jamy ustnej, które przesyłamy do laboratorium protetycznego. Tam technik dentystyczny wykonuje uzupełnienie, które będzie ściśle dopasowane do warunków zgryzowych Pacjenta.
W przypadku uzupełnień na implantach czekamy na wgojenie wszczepu – do czasu wykonania pracy ostatecznej pacjent użytkuje uzupełnienie tymczasowe. - Ostatni etap to oddanie pracy protetycznej. Pacjent zapraszany jest na wizytę, podczas której uzupełnienie zostanie przymierzone i przekazane do użytkowania lub trwale zamocowane w jamie ustnej.
Kompleksowe leczenie za pomocą protez zębowych
Odbudowa zębów przy pomocy protez często wymaga przeprowadzenia dodatkowych zabiegów, np. sterowanej regeneracji kości czy podniesienia dna zatoki szczękowej. W naszym gabinecie całe leczenie jest przeprowadzane na miejscu, a pozwala na to zespół ekspertów skupionych na różnych dziedzinach stomatologii. Tym sposobem Pacjent nie musi poszukiwać osobnych placówek, które są zdolne do przeprowadzenia koniecznych zabiegów
Bezbolesne zabiegi
Wszystkie zabiegi niezbędne do przeprowadzenia skutecznego leczenia protetycznego przeprowadzamy przy zastosowaniu nowoczesnych znieczuleń miejscowych. To sprawdzone środki używane we wszystkich renomowanych klinkach dentystycznych na całym świecie, gdyż eliminują ból nawet podczas skomplikowanych czynności. Pozyskujemy je od szanowanych producentów branży stomatologicznej, dbających o najwyższe standardy swoich produktów.
Pełna diagnostyka na miejscu
Sukces leczenia zależy od konsekwentnej diagnostyki. Aby stała ona na najwyższym poziomie, zorganizowaliśmy w naszym gabinecie prywatne centrum diagnostyczne. Jest ono wyposażone w aparaturę wykonującą kilka rodzajów zdjęć RTG oraz tomograf komputerowy, trójwymiarowo obrazujący kościec twarzoczaszki badanej osoby. Oprócz tego dysponujemy skanerem wewnątrzustnym, który pozwala tworzyć precyzyjne skany uzębienia, na podstawie których powstają niezwykle estetyczne prace protetyczne.
Mikroskop stomatologiczny w protetyce
Mikroskop stomatologiczny daje ekspertowi bardzo duże powiększenie pola zabiegowego. Jest to wyjątkowo przydatne podczas szlifowania zębów lub cementowania pracy protetycznej na zębach stałych, czy też wszczepiania implantów (chociaż przy zabiegach chirurgicznych lekarze chętniej korzystają z lup). Wszystkie czynności są znacznie bardziej precyzyjne, co wpływa np. na stabilność uzupełnienia czy proces gojenia. Wspomniany mikroskop jest uniwersalnym urządzeniem, używanym w szeroko pojętej stomatologii, a szczególnie endodoncji.
Zapraszamy na konsultację!
Zastosowanie protez zębowych jest prostym sposobem odbudowy bezzębia lub poważnych braków w uzębieniu. Dzięki nowoczesnej technologii oraz zespołowi doświadczonych ekspertów sprawimy, że odzyskasz piękny oraz funkcjonalny uśmiech. Wizytę możesz umówić, dzwoniąc pod numer +48 603 858 484 lub +48 517 282 510 bądź wypełniając formularz.
Najczęściej zadawane pytania o protezy
Jak wygląda proces powstawania protezy?
Podczas wizyty pobierane są skany lub wyciski podłoża protetycznego. Przesyłamy je do laboratorium protetycznego, gdzie technik zajmie się stworzeniem protezy zębowej. Dba on o najdrobniejsze szczegóły, aby uzupełnienie było w pełni dopasowane do warunków zgryzowych oraz wykonane zgodnie z projektem lekarza dentysty.
Czy użytkując protezę, musisz ograniczyć jakieś produkty żywnościowe?
Przy użytkowaniu protezy ruchomej Pacjenci mają często trudności ze spożywaniem niektórych produktów, chodzi tutaj przede wszystkim o orzechy, pestki czy twarde jabłka. W przypadku uzupełnień na implantach Pacjent nie musi
się w żaden sposób ograniczać, gdyż zachowują się one niemalże identycznie jak naturalne zęby.
Jak czyścić protezę zębową?
Klasyczne protezy ruchome, w tym szkieletowe, należy wyjmować z ust oraz oczyszczać dedykowaną szczoteczką oraz płynem, bardzo dobrze sprawdzi się również bezzapachowe mydło w płynie. Z kolei protezy na implantach, które są
trwale osadzone w jamie ustnej, należy myć tak samo, jak naturalne uzębienie.
Jak przebiega leczenie protetyczne?
Właściwe leczenie protetyczne polega na odpowiednim przygotowaniu jamy ustnej (i w razie potrzeby jej leczeniu), a następnie na wykonaniu protez, koron lub mostów oraz ich prawidłowym osadzeniu.
Które protezy są najwygodniejsze?
Do najwygodniejszych protez należą protezy teleskopowe oraz protezy na implantach. Większy komfort użytkowania wiąże się przede wszystkim z ich stabilnością – nie przemieszczają się w jamie ustnej i nie grozi im wypadnięcie.
Czy można poprawić protezę?
Tak, można poprawić protezę, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Dlaczego bolą dziąsła pod protezą?
Czasami po wykonaniu nowego kompletu protez pojawia się ból dziąsła – jest on elementem procesu adaptacji. Błona śluzowa wyrostka zębodołowego musi “przyzwyczaić się” do nowego uzupełnienia protetycznego. Dlatego tak ważne są wizyty kontrolne po oddaniu protez – podczas tych wizyt sprawdzamy, w którym miejscu śluzówka jest drażniona i wykonujemy niezbędne korekty.
Jakie są etapy dopasowania protezy?
Etapy dopasowywania protezy zależą od jej konkretnego rodzaju. W naszym gabinecie na początku odbywa się konsultacja, następnie wdraża się plan leczenia w życie, później wykonuje się zwykle skany zębów lub podłoża protetycznego jamy ustnej, na podstawie których powstaje odpowiednio dostosowane uzupełnienie protetyczne. Jeśli pacjent zdecyduje się na protezę na implantach, w międzyczasie konieczna jest konsultacja z chirurgiem i ewentualnie przeprowadzenie dodatkowych zabiegów.
Po jakim czasie po usunięciu zębów można zrobić protezę?
Zaraz po usunięciu zębów można umieścić w jamie ustnej zarówno protezę ruchomą i mosty, jak i same implanty. W niektórych przypadkach trzeba jednak odczekać od 6 do 8 tygodni.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!