Korony i mosty protetyczne Skierniewice
Korony i mosty spełniają ważne zadanie – służą do odbudowy protetycznej zębów. Czym różnią się te rozwiązania? Jakie rodzaje koron i mostów oferujemy naszym Pacjentom?
Korony zębowe
Korona protetyczna pozwala zrekonstruować widoczną w jamie ustnej część pojedynczego zęba. Stosuje się ją głównie w przypadku rozlegle zniszczonych zębów, w których po wyleczeniu zachowało się niewiele tkanek własnych. W takim przypadku lekarz dentysta odbudowuje ząb poprzez zacementowanie na nim korony wykonanej przez technika w laboratorium na podstawie pobranych skanów. W ten sposób zapobiega się próchnicy, a jednocześnie ząb zostaje zabezpieczony przed urazami mechanicznymi.
W przypadku pojedynczych braków międzyzębowych możemy wykonać koronę na implancie. Proces odbudowy pojedynczego braku zębowego rozpoczyna się od zabiegu implantacji. Implant to niewielka śrubka, którą wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy. Następnie po okresie gojenia wykonywana jest widoczna w jamie ustnej korona.
Implant wykonany jest z biokompatybilnego materiału, dzięki czemu nie jest traktowany jak ciało obce i odrzucany przez organizm. Integruje się z kością i przejmuje funkcje naturalnego korzenia zębowego. W ten sposób staje się stabilną podstawą do zamocowania korony protetycznej.
Mosty zębowe
Mosty zębowe również pozwalają odbudować braki w uzębieniu – jednak w tym przypadku nie chodzi już tylko o pojedyncze braki, lecz o sytuacje, gdy luka obejmuje kilka sąsiadujących ze sobą zębów. Most jest pracą protetyczną składającą się z koron osadzonych na filarach i połączonych przęsłem, również złożonym z koron. Rolę filarów mogą spełniać zęby własne Pacjenta lub implanty. W przypadku zębów własnych – muszą one zostać najpierw oszlifowane. Korony tworzące przęsło wypełniają lukę w uzębieniu, stykając się bezpośrednio z dziąsłem.
Poznaj ekspertów w tej dziedzinie
lek. dent. Joanna Bartosiak
lekarz dentysta
W swojej pracy skupia się na szczegółowej diagnostyce, która jest podstawą planowania kompleksowego leczenia. Specjalizuje się w stomatologii estetycznej, protetyce i endodoncji. Interesuje się stomatologią cyfrową oraz związanymi z nią nowinkami, które wprowadza do swojej codziennej praktyki. Uczestniczy w różnego rodzaju kursach doszkalających swój kunszt – ukończyła między innymi curriculum endodontyczne, protetyczne, periodontologiczne oraz cykl kursów dotyczących okluzji.
lek. dent. Joanna Bartosiak
lekarz dentysta
W swojej pracy skupia się na szczegółowej diagnostyce, która jest podstawą planowania kompleksowego leczenia. Specjalizuje się w stomatologii estetycznej, protetyce i endodoncji. Interesuje się stomatologią cyfrową oraz związanymi z nią nowinkami, które wprowadza do swojej codziennej praktyki. Uczestniczy w różnego rodzaju kursach doszkalających swój kunszt – ukończyła między innymi curriculum endodontyczne, protetyczne, periodontologiczne oraz cykl kursów dotyczących okluzji.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!
W naszym gabinecie wykonujemy kilka rodzajów koron i mostów zębowych.
Pierwszym dostępnym wariantem są rekonstrukcje protetyczne na metalowej podbudowie. Ich szkielet jest metalowy, a na nim napalana jest porcelana. Takie rozwiązanie, stosowane w przypadku zarówno koron jak i mostów, charakteryzuje się dużą wytrzymałością.
Odbywa się to niestety kosztem walorów estetycznych. Wprawdzie korony i mosty na podbudowie metalowej w zupełnie zadowalający sposób odzwierciedlają naturalny wygląd zęba, jednak nie jest to imitacja idealna. Przezierność takich rekonstrukcji dość znacząco odbiega od tej, jaką prezentuje naturalne szkliwo zębowe. Co więcej, w okolicy przydziąsłowej może pojawić się charakterystyczny efekt zasinienia. Przyjmuje on formę widocznej przy samym dziąśle linii ciemnoszarego metalu.
Właśnie z tego powodu korony i mosty na metalowej podbudowie częściej stosowane są w dalszych częściach łuków zębowych, gdzie nienaganna estetyka nie odgrywa aż tak dużej roli jak w przypadku zębów przednich.
Mimo pewnych mankamentów korony i mosty na podbudowie metalowej są jednak częstym wyborem osób zmagających się z brakami zębowymi. Jednym z ważnych czynników, które za to odpowiadają, jest ich stosunkowo niska cena – jest to najtańszy rodzaj koron i mostów. Nie dziwi więc, że cieszy się takim powodzeniem.
Kolejnym rodzajem koron i mostów, jakie oferujemy Pacjentom, są uzupełnienia cyrkonowe. W tym wariancie porcelana jest napalana na podbudowie z cyrkonu. Jakie korzyści zapewnia cyrkon? Jest to materiał o dużej twardości, toteż wykazuje znaczną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ta jego cecha odpowiada za długą żywotność koron i mostów. Znaczenie ma też biokompatybilność cyrkonu – jest on całkowicie tolerowany przez organizm i nie wywołuje alergii. Również estetyka cyrkonowych uzupełnień jest na wysokim poziomie – podbudowa cyrkonowa dostępna jest w “różnych odcieniach” bieli.
Korony i mosty na podbudowie cyrkonowej mają zbliżoną do naturalnego szkliwa przezierność, a ich kolor można dobrać idealnie do naturalnego odcienia zębów.
Istnieje również możliwość wykonania pracy tylko z cyrkonu, bez napalania warstwy porcelany – rozwiązanie bardziej budżetowe, wykonywane częściej w odcinku bocznym niż przednim. Takie uzupełnienie nazywamy pełnokonturowym.
Następnym rodzajem są pełnoceramiczne korony i mosty. Nie posiadają one metalowej ani cyrkonowej podbudowy. W całości są wykonywane z warstwowo napalanej porcelany. Do ich największych zalet należy estetyka. Odzwierciedlają naturalne zęby do tego stopnia, że trudno je od nich odróżnić. Kolor, kształt, nawet współczynnik załamania światła – wszystko to odpowiada parametrom naturalnych zębów.
Ponieważ w tym wariancie nie stosuje się metalowej podbudowy, nie trzeba się obawiać o efekt zasinienia. Nie zaburza on tutaj estetyki, dlatego pełnoceramiczne rekonstrukcje mogą być z powodzeniem stosowane w przypadku zębów przednich, czyli tych znajdujących się najbardziej na widoku.
Do ich plusów należy również trwałość. Stosowana do ich sporządzenia porcelana to materiał dość wytrzymały na mechaniczne urazy, nie ulega korozji i działaniu kwasów, jest także odporny na przebarwienia. To sprawia, że pełnoceramiczne uzupełnienia przez długie lata pozostają w dobrym stanie, spełniając nie tylko swoją funkcjonalną, ale również estetyczną rolę.
Ostatnim rodzajem materiału z jakiego wykonujemy korony i mosty jest kompozyt. Jest to ten sam materiał, którym wypełniamy zęby po opracowaniu z próchnicy, jednakże wersja laboratoryjna jest nieco trwalsza. Korony i mosty kompozytowe stosujemy głównie jako uzupełnienia tymczasowe – długoczasowe, czasami jako uzupełnienia ostateczne. Wszystko zależy od zakresu zniszczenia zęba. Uzupełnienia kompozytowe nie są tak “twarde” jak uzupełnienia na podbudowie metalowej czy cyrkonowej, ale materiał kompozytowy pracuje w jamie ustnej bardzo podobnie do szkliwa zęba, a funkcja odbudowy zostaje spełniona, tak jak w przypadku innych rodzajów materiałów. Oprócz zadowalającej wytrzymałości, zaletami takich uzupełnień są estetyka i dość niska cena.
Umów się na wizytę!
Brakuje Ci zębów? Te luki można uzupełnić dzięki koronom i mostom protetycznym. Przyjdź do naszego gabinetu “U Dentystów” i pozwól nam wszystkim się zająć. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 603 858 484 lub +48 517 282 510 lub wypełniając formularz.
Najczęstsze pytania o korony i mosty
Czy pod koronę lub most mogą przedostać się resztki jedzenia?
Koronę lub most protetyczny osadza się na oszlifowanych zębach przy pomocy cementu dentystycznego lub na wszczepionych implantach. Odpowiednio wykonane uzupełnienia protetyczne i dobra higiena pacjenta zapewniają wyjątkową szczelność, dlatego też ryzyko przenikania drobin pożywienia pod uzupełnienie jest znikome.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do założenia koron lub mostów?
Główną przeszkodą podczas wykonywania koron lub mostów protetycznych są choroby przyzębia (dziąseł i otaczającej tkanki kostnej) oraz bardzo głęboko
schodzące uszkodzenia tkanek zęba (próchnica, złamania). W niektórych przypadkach wdrożenie odpowiedniego leczenia i wykonanie dodatkowych zabiegów umożliwia wykonanie pracy protetycznej. Są to zabiegi chirurgiczne
polegające między innymi na regeneracji tkanek miękkich lub tkanki kostnej, bądź chirurgicznym wydłużeniu korony.
Czy podczas zabiegu zakładania mostu lub korony protetycznej odczuwalny jest ból?
Ponieważ przed przystąpieniem do procedury cementowania pracy protetycznej dentysta używa znieczulenia miejscowego, Pacjent nie odczuwa żadnego bólu.
Co jest lepsze: korona czy mostek (most protetyczny)?
Korona i most to uzupełnienia protetyczne, które spełniają nieco inne funkcje.
Korona służy do odbudowy mocno zniszczonych chorobowo zębów, które należy najpierw odpowiednio wyleczyć. Most z kolei uzupełnia braki w uzębieniu, od pojedynczego braku do braków obejmujących kilka sąsiadujących ze sobą zębów.
Czy można czyścić most protetyczny elektryczną szczoteczką?
Można używać szczoteczki elektrycznej w przypadku mostu – jest ona w stanie dotrzeć nawet do trudnodostępnych jego obszarów. Oprócz tego, warto stosować nić dentystyczną.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!