Ból zęba to jedna z pierwszych oznak poważnego problemu. Może on wynikać z różnych czynników, które dla Pacjenta są mniej lub bardziej zauważalne. Kiedy odczujemy nawet najdrobniejszy ból, należy jak najprędzej skierować swoje kroki do gabinetu dentystycznego. Wczesne podjęcie odpowiedniego leczenia zapobiegnie dalszemu rozwojowi schorzenia, dzięki czemu istnieje duże prawdopodobieństwo uniknięcia skomplikowanych zabiegów, wywołujących u Pacjenta stres bądź obciążających jego domowy budżet.
Skąd bierze się ból zęba?
- Mechaniczne uszkodzenia zębów – mogą wynikać z nieszczęśliwych wypadków, wad zgryzu czy innych dysfunkcji jamy ustnej. Ekspozycja tkanek zęba powoduje podrażnienia zakończeń nerwowych, które odpowiadają za ból;
- zapalenie miazgi zęba – jest powodowane przez nieleczoną próchnicę i głębokie ubytki. Bakterie przenikają w coraz głębsze tkanki, aż docierają do miazgi. Stan zapalny wywołuje silny i utrudniający codzienne funkcjonowanie ból, który może mieć postać ciągłych nieustępujących / ostrych i pulsujących / ćmiących dolegliwości;
- zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zębów – dochodzi do niego, kiedy bakterie przedostają się poprzez miazgę i system kanałów aż do wierzchołków korzeni i powodują stan zapalny kości – wtedy bardzo często ból pojawia się podczas nagryzania posiłków lub zaciskania zębów;
- nadwrażliwość zębów – może pojawić się np. przez starcie szkliwa lub “odsłonięcie” szyjek zębowych. Ból występuje podczas spożywania posiłków bądź napojów o wysokich lub niskich temperaturach i ma przeszywający charakter;
- próchnica – najczęstsza choroba dotykająca uzębienie oraz jego największy wróg, gdyż jej rozwój prędzej czy później prowadzi do innych problemów. Uszkadza ona tkanki zębów oraz powoduje ich stan zapalny. Ból wynikający z próchnicy bardzo często pojawia się podczas spożywania posiłków, szczególnie tych, które zawierają duże ilości cukru.
Jak uporać się z bólem zęba?
Z bólem zęba nie należy walczyć przy pomocy domowych rozwiązań ani leków. Tylko czasowo zamaskują one problem i doprowadzą do jego pogłębienia – nie trzeba nikomu tłumaczyć, że przyszłe leczenie będzie wówczas bardziej skomplikowane oraz pochłonie większą ilość pieniędzy.
W przypadku bólu wywołanego próchnicą stomatolog usuwa zakażone tkanki przy pomocy specjalnego wiertła. Powstały ubytek jest następnie odbudowywany za pomocą wysokiej jakości materiału światłoutwardzalnego, który pod wpływem światła emitowanego przez dedykowaną lampę natychmiast nabiera docelowej twardości. Pacjent może jeść i pić zaraz po zakończeniu zabiegu, a wypełnienie jest precyzyjnie dopasowane do pozostałej części zęba.
Ból będący efektem zapalenia miazgi eliminuje się poprzez wdrożenie leczenia kanałowego. Polega ono na usunięciu zainfekowanej tkanki z komory zęba i jego kanałów korzeniowych za pomocą odpowiednich narzędzi. Ostateczne wypełnienie pustych przestrzeni ciekłą gutaperką pozwala utrzymać funkcjonalny ząb bez konieczności jego usunięcia.
Jak ustrzec się przed bólem zęba?
Przede wszystkim należy regularnie odwiedzać dentystę. Przegląd jamy ustnej raz na pół roku pozwoli wcześnie zlokalizować patologiczne zmiany tkanek, które mogą doprowadzić do bardzo poważnych chorób. Warto również zgłaszać się na okresowe higienizacje uzębienia – umożliwią one utrzymanie uśmiechu w czystości, a kamień nazębny, będący głównym źródłem bakterii i stanów zapalnych, zostaje usunięty. Profilaktyka jest najlepszym sposobem dbania o zdrowie jamy ustnej, gdyż usuwa problem, zanim w ogóle się pojawi!
Umów się na wizytę!
Bólu zęba nigdy nie należy bagatelizować i używać półśrodków w postaci domowych metod leczenia. Szybka wizyta u dentysty sprawi, że problem zostanie komfortowo zażegnany, a Ty będziesz mieć możliwość cieszenia się zdrowym oraz pięknym uśmiechem! Konsultację możesz umówić, dzwoniąc pod numer +48 603 858 484 lub +48 517 282 510 lub wypełniając formularz.