Na czym polega zabieg resekcji wierzchołka korzenia? W jakich sytuacjach się go wykonuje i jaki jest jego przebieg krok po kroku? Opowiemy o tym w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia?
Resekcja wierzchołka korzenia to zabieg chirurgiczny, który polega na odcięciu wierzchołka korzenia, w którym doszło do rozwinięcia stanu zapalnego.
Wykonuje się ten zabieg, gdy stan zapalny w kości jest na tyle duży, że leczenie kanałowe nie jest wystarczające. W przypadku braku gojenia zmiany zapalnej mimo prawidłowo wykonanego leczenia kanałowego lub reendo (powtórne leczenie kanałowe), ostatnią deską ratunku przed usunięciem zęba jest właśnie resekcja wierzchołka korzenia. Pozwala ona chirurgowi uzyskać dostęp do źródła infekcji i uchronić Pacjenta przed utratą zęba.
Kiedy wykonuje się resekcję wierzchołka korzenia?
Leczenie kanałowe to zabieg o dużej skuteczności, ale w pewnych przypadkach może się nie powieść. Zdarza się to na przykład wtedy, gdy któryś z kanałów korzeniowych pozostanie niezauważony i nie zostanie z niego usunięta miazga (dlatego właśnie leczenie kanałowe przeprowadzamy w powiększeniu mikroskopu). Niepowodzenie może mieć miejsce też wówczas, gdy kanał zostanie niedokładnie wypełniony ciekłą gutaperką.
Efekt nieudanego leczenia kanałowego jest taki, że rozwijają się procesy zapalne, w tym zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. W konsekwencji może to prowadzić do utraty zęba. Ratunkiem może być właśnie resekcja wierzchołka korzenia.
Niestety nie zawsze taki zabieg jest możliwy lub wskazany. Nie pomoże w przypadku dużego zasięgu stanu zapalnego (gdy obejmuje on więcej niż jedną trzecią przywierzchołkowej części zęba). Przeciwwskazaniem do resekcji wierzchołka korzenia jest także podłużne złamanie korzenia i zanik otaczającej korzeń kości. Resekcji nie wykonuje się też u pacjentów mocno obciążonych schorzeniami ogólnoustrojowymi.
Jak przebiega resekcja wierzchołka korzenia?
Pierwszym krokiem jest konsultacja. Ten etap obejmuje wywiad lekarski, pozwalający na poznanie indywidualnych uwarunkowań Pacjenta, jego potrzeb i oczekiwań, a także dokładną diagnostykę. Lekarz tworzy plan leczenia obejmujący wszystkie jego etapy i zapoznaje z nim Pacjenta.
Sam zabieg rozpoczyna się od dezynfekcji pola zabiegowego i aplikacji znieczulenia. Gdy zadba się już o komfort Pacjenta i sterylne warunki pracy, można przystąpić do dzieła.
Chirurg nacina śluzówkę w okolicy korzenia, a następnie uzyskuje do niego dostęp, wycinając za pomocą specjalistycznych narzędzi okienko kostne. Następnie usuwa stany zapalny, odcinając wierzchołek korzenia. Następnym krokiem jest wyrównanie brzegów kości oraz oczyszczenie ubytku. Gdy chirurg już tego dokona, przeprowadza wypełnienie wsteczne kanału, czyli uszczelnia specjalnym materiałem okolicę nowego wierzchołka korzenia. Na zakończenie zaszywa ranę i pozostawia ją do wygojenia.
W szczególnych przypadkach zabieg może też obejmować uzupełnienie usuniętego kostnego fragmentu przy pomocy materiału kościozastępczego, co przyspiesza gojenie.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu resekcji wierzchołka korzenia, odwiedź klinikę U Dentystów. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 603 858 484 lub +48 517 282 510 lub wypełniając formularz.