Licówki to skuteczny sposób na poprawę drobnych niedoskonałości uzębienia. Te cienkie porcelanowe płatki mocowane do przedniej powierzchni zębów pozwalają między innymi na zamaskowanie przebarwień, zmniejszenie odstępów między zębami, nadbudowę drobnych ukruszeń czy wyrównanie symetrii łuku zębowego. Ale jak trzeba przygotować najpierw zęby? Czy to prawda, że konieczne jest ich “piłowanie”?
W jaki sposób przygotowuje się zęby pod licówki?
Przygotowanie Pacjenta do licówek wymaga na początek dokładnego sprawdzenia stanu jego zębów. Licówki powinno się mocować jedynie na zdrowych zębach. Jeżeli w ramach przeglądu stomatologicznego zostanie wykryta obecność próchnicy lub ubytków niepróchnicowych, to przed przystąpieniem do licówek trzeba będzie zęby wyleczyć.
Przeprowadza się również higienizację, dzięki której z powierzchni zębów usuwa się kamień nazębny, płytkę bakteryjną i osad.
W przypadku licówek porcelanowych jest jeszcze jedna ważna czynność przygotowawcza – szlifowanie zębów. Polega ono na zdjęciu cienkiej warstwy szkliwa specjalnymi wiertłami.
Po co szlifuje się zęby pod licówki?
Szlifowanie zębów ma na celu zapewnienie przez licówki możliwie jak najlepszego efektu estetycznego. Licówka stanowi dodatkową warstwę na zębie – wprawdzie bardzo cienką (o grubości nieprzekraczającej 1 mm), ale jednak uwypuklającą ząb. W części przypadków nie stanowi to problemu, a nawet jest pożądane i umożliwia lepsze wyeksponowanie uśmiechu. Dlatego do licówek porcelanowych nie zawsze trzeba preparować zęby. W części przypadków wymagane jest jedynie wygładzenie powierzchni szkliwa.
Jeżeli jednak uwypuklenie zębów przyniosłoby niekorzystny efekt estetyczny (bo same z siebie są już wyraźnie wypukłe lub są wysunięte do przodu), wówczas konieczne jest szlifowanie zębów. Pozwala to zrobić miejsce dla licówek, by naturalnie wpasowały się w zęby.
Jak przebiega preparowanie zębów pod licówki?
W których partiach zęba trzeba zeszlifować szkliwo i w jakiej ilości? O tym indywidualnie dla każdego przypadku decyduje lekarz, biorąc pod uwagę naturalny kształt zębów Pacjenta oraz efekt, który ma zostać osiągnięty dzięki licówkom.
Często zachodzi konieczność zeszlifowania szkliwa w okolicy przydziąsłowej, by stworzyć swego rodzaju rowek, który pozwala uzyskać efekt gładkiego przejścia licówki w naturalny ząb. Takie rowki tworzy się również na powierzchniach bocznych. Ta procedura pozwala na uzyskanie odpowiedniego miejsca na porcelanę w przestrzeniach międzyzębowych. Dzięki temu również, gdy będzie się patrzeć na zęby z boku, przejście licówki w naturalny ząb będzie niezauważalne. Preparowanie zębów często przeprowadza się przez nałożony na nie mock-up, co pozwala wykonać tę czynność z możliwie największym poszanowaniem tkanek.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o licówkach porcelanowych, sposobie ich mocowania i niezbędnych do tego przygotowaniach, odwiedź gabinet U Dentystów. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 603 858 484 lub +48 517 282 510 lub wypełniając formularz.