Czasem dochodzi do pęknięcia zęba. Charakter i rozmiar pęknięcia mogą być różne i również metody odbudowy różnią się w poszczególnych przypadkach.
Pęknięty ząb – przyczyny
Zęby są zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych przez szkliwo – najtwardszą tkankę w organizmie. Jednak nawet szkliwo ma pewne granice swojej wytrzymałości.
Do pęknięcia zęba dochodzi z powodu mechanicznego urazu. Może do niego dojść na przykład w wyniku uderzenia bądź ugryzienia czegoś twardego. Tego typu urazy czasem są efektem lekkomyślności lub parafunkcji (gdy ktoś używa zębów niezgodnie z ich przeznaczeniem, np. otwierając twarde opakowania lub przygryzając przedmioty), a kiedy indziej skutkiem niefortunnego zdarzenia losowego, którego nie dało się uniknąć.
Wszystkiego nie da się przewidzieć i nie przed każdym pechowym wypadkiem można się skutecznie zabezpieczyć. Warto jednak wiedzieć, że są pewne czynniki, które zwiększają ryzyko pęknięć zębów. To między innymi:
- wady zgryzu – zaburzenia zgryzowe są przyczyną nierównomiernego rozłożenia nacisku w jamie ustnej, przez co zęby są narażone na przeciążenia i powstaje węzeł urazowy;
- bruksizm – to przypadłość objawiająca się napadowym zaciskaniem i zgrzytaniem zębami, co uszkadza szkliwo i czyni je podatnym na uszkodzenia;
- próchnica – nieleczone ubytki próchnicowe osłabiają strukturę szkliwa;
- dieta – wpływ mają też dostarczane organizmowi składniki odżywcze, na przykład jeśli w diecie dominują produkty o kwaśnym pH (słodkie napoje, soki, energetyki), prowadzi to do osłabienia szkliwa;
- szkodliwe nawyki – niektóre przyzwyczajenia, takie jak przygryzanie przedmiotów czy obgryzanie paznokci, również zwiększają ryzyko pęknięcia zęba.
Jak objawia się pęknięty ząb?
Jeżeli pęknięcie ogranicza się do samego szkliwa, zwykle nie powoduje bólu ani dyskomfortu. Pacjent może więc nawet nie zdawać sobie sprawy, że doszło u niego do uszkodzenia zęba.
Inaczej jest w przypadku bardziej rozległego pęknięcia zęba. Takiemu urazowi często towarzyszy ból, pojawia się szczególnie przy nagryzaniu, stukaniu w ząb i wciąganiu powietrza. Jeśli natomiast pęknięcie sięga do korzenia, wiąże się zazwyczaj z mocnym pulsującym bólem.
Pęknięty ząb – co zrobić?
Pęknięty ząb nie zaleczy się sam. Trzeba koniecznie udać się do stomatologa z tym problemem. Dokona on oceny charakteru i rozległości pęknięcia. Do dokładnej diagnozy prawdopodobnie potrzebne będzie badanie RTG, które pozwoli dokładnie zlokalizować szczelinę pęknięcia Metoda leczenia jest dobierana w zależności od tego, co wykażą badania. Jakie są metody odbudowy złamanego zęba?
- wypełnienie – przy niedużych i średnich pęknięciach odbudowa polega na założeniu wypełnienia (plomby);
- bonding – w przypadku zębów przednich do odbudowy niewielkich pęknięć można posłużyć się światłoutwardzalnym kompozytem, czyli wykonać estetyczną odbudowę brakującego fragmentu zęba;
- licówki – porcelanowe cienkie płatki mocowane do przedniej części zębów pozwalają zamaskować pęknięcia szkliwa;
- inlay/onlay, korona protetyczna – w przypadku większych pęknięć, a nawet złamań, które mocniej naruszają strukturę zęba, do odbudowy posługujemy się wkładami lub nakładami a także koronami, które zarówno pod względem wyglądu jak i funkcji doskonale odwzorowują naturalną koronę zębową;
W niektórych przypadkach rozległego pęknięcia zęba jedynym rozwiązaniem może być jego usunięcie.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej odbudowie pękniętych zębów, zapraszamy do gabinetu U Dentystów. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 603 858 484 lub +48 517 282 510 lub wypełniając formularz.