
Implantacja zęba to coraz bardziej popularny zabieg, który pozwala na przywrócenie funkcjonalności oraz estetyki uzębienia. Choć jest to procedura bezpieczna i przeprowadzana rutynowo, Pacjenci często zastanawiają się, czy ból po takim zabiegu jest normalny i jak sobie z nim radzić. W dzisiejszym wpisie rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące bólu po implantacji zęba.
Czy ból po wszczepieniu implantu zębowego powinien niepokoić?
Niekoniecznie. Pewien stopień dyskomfortu czy bólu po zabiegu implantacji zęba jest czymś najzupełniej normalnym. Wszczepienie implantu zęba jest zabiegiem inwazyjnym – wymaga nawiercenia kości żuchwy lub szczęki oraz osadzenia w niej implantu. Zrozumiałe więc, że po takim zabiegu naruszone tkanki miękkie i kostne potrzebują czasu, żeby dojść do siebie.
A zatem sam ból po implantacji nie jest powodem do niepokoju W normalnych przypadkach ustępuje on samoistnie po stosunkowo niedługim czasie. Dopiero jeśli się tak nie stanie, będzie to oznaka, że coś jest nie w porządku. Ale w takim razie po jakim czasie ból powinien ustąpić?

Jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba?
W przypadku standardowego przebiegu gojenia ból zwykle ustępuje w ciągu kilku dni po zabiegu. Największy dyskomfort Pacjenci odczuwają zazwyczaj w pierwszych 24-72 godzinach po implantacji. Po tym czasie dolegliwości zaczynają stopniowo ustępować.
Warto jednak pamiętać, że niewielkie dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się nawet do 1-2 tygodni. Jest to związane z procesem gojenia się tkanek oraz adaptacją implantu w kości.
W praktyce to, jak długo utrzymuje się ból i jak jest intensywny, jest kwestią indywidualną, uzależnioną od kilku czynników. Należy do nich między innymi liczba wszczepionych implantów – większa ich liczba na ogół wiąże się z większym bólem pooperacyjnym oraz dłuższym czasem gojenia. Znaczenie ma również wiek (u starszych Pacjentów ból po implantacji zęba może utrzymywać się dłużej) oraz ogólny stan zdrowia (niektóre schorzenia wpływają na proces gojenia).
Choć umiarkowany ból po wszczepieniu implantu jest normalny, istnieje kilka sygnałów, które mogą wskazywać na komplikacje wymagające interwencji lekarza. Należy zgłosić się do stomatologa, jeśli:
- Ból nie ustępuje lub nasila się po kilku dniach – zwłaszcza jeśli utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, jest to niepokojący sygnał, który powinien skłonić do konsultacji ze stomatologiem;
- Pojawia się intensywny obrzęk, zaczerwienienie lub ropna wydzielina w okolicy implantu;
- Występuje gorączka lub inne objawy ogólnoustrojowe;
- Ból jest odczuwalny przy dotyku lub ruchu szczęki przez dłuższy czas.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantologicznym, zapraszamy do gabinetu U Dentystów – tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 603 858 484 lub +48 517 282 510 lub wypełniając formularz.