Afty mogą się wydawać niewielkim problemem, ale potrafią uprzykrzyć życie. Skąd właściwie się biorą? Czy można się nimi zarazić? I jak można je leczyć?
Jak wyglądają afty?
Afty są niewielkimi zmianami przyjmującymi formę nadżerki lub owrzodzenia. Mają okrągły lub owalny kształt, a ich kolor jest zwykle biały lub żółtawy, z wyjątkiem czerwonego obrzeża afty. Średnica afty wynosi zazwyczaj od kilku milimetrów do centymetra. Zmiany te mogą występować pojedynczo lub mnogo, najczęściej w okolicach warg, policzków, języka i podniebienia miękkiego.
Chociaż afty to schorzenia o charakterze łagodnym, potrafią skutecznie obniżyć komfort życia. To dlatego, że zmiany tego typu są bolesne. Odczucia bólowe pojawiają się nie tylko wtedy gdy substancje drażniące mają kontakt z aftą – przy jedzeniu i piciu, ale często nawet przy mówieniu czy połykaniu.
Czy aftami można się zarazić?
Afty nie są efektem bakteryjnej czy wirusowej infekcji. Dlatego nie są zaraźliwe i nie trzeba się obawiać, że mogłyby przenieść się na inną osobę. Ale skoro za powstawanie aft nie odpowiadają bakterie ani wirusy, to skąd właściwie się one biorą?
Dlaczego powstają afty?
Do powstawania aft mogą przyczyniać się drobne urazy w jamie ustnej. Dochodzi do nich między innymi w rezultacie zbyt mocnego szczotkowania zębów, powodującego uszkodzenia dziąsła czy śluzówki. Kiedy indziej stanowią skutek przygryzania policzków i języka, albo podrażnienia są spowodowane przez ostre elementy protezy zębowej czy aparatu ortodontycznego.
Afty mogą też powstawać w reakcji alergicznej na niektóre pokarmy. Do takich produktów spożywczych należą między innymi orzechy, czekolada, cytrusy czy niektóre przyprawy. Również część substancji zawartych w produktach do higieny jamy ustnej może działać drażniąco i sprzyjać powstawaniu aft.
Ponadto afty mogą powstawać wskutek niedoboru niektórych składników odżywczych (przede wszystkim witaminy B12, kwasu foliowego i żelaza), niektórych chorób przewodu pokarmowego, stresu i zaburzeń hormonalnych.
Domowe sposoby na afty
Jeżeli afty są stałym problemem, należy udać się do stomatologa. Jednak w przypadku, gdy pojawiają się jedynie od czasu do czasu, można spróbować poradzić sobie domowymi sposobami. Szczególnie pomocne mogą być ziołowe napary – zarówno w formie okładów, jak i płukanek.
Rumianek, szałwia, tymianek, korzeń łopianu i dębu – te zioła pomogą nam dzięki swoim właściwościom ściągającym i łagodzącym ból. W aptekach jest też dostępnych wiele preparatów na afty i są one dostępne bez recepty – wystarczy poprosić farmaceutę o polecenie jednego z nich.
Leczenie aft
Jeżeli domowe sposoby nie pomagają lub afty z uporem powracają, warto udać się do stomatologa na konsultację. W ramach leczenia powinno się przede wszystkim zdiagnozować i usunąć przyczynę powstawania nawracających aft. Może to obejmować higienizację jamy ustnej albo leczenie zachowawcze zębów. Czasami konieczne do diagnostyki są badania ogólnolekarskie takie jak badania krwi.
Lekarz może też zalecić odpowiednie środki farmakologiczne, takie jak żele izolujące afty i przyśpieszające gojenie, czy płyny odkażające – są dostępne bez recepty.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o aftach i sposobach ich leczenia, odwiedź gabinet U Dentystów. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 603 858 484 lub +48 517 282 510 lub wypełniając formularz.