Zdarza się, że Twoje dziąsła krwawią? Jest to objaw, którego nie należy bagatelizować. Co może być przyczyną tej przypadłości i jak dbać o dziąsła, by uniknąć takich problemów?
Jaka jest najczęstsza przyczyna krwawienia dziąseł?
Krwawienie dziąseł jest zazwyczaj objawem stanu zapalnego, który może obejmować nie tylko dziąsła, ale też tkanki przyzębia. Przy zapaleniu dziąsła nie tylko krwawią, ale też są zaczerwienione i obrzęknięte. Zapalenie przyzębia, czyli zespołu tkanek, który utrzymuje zęby na miejscu, jest najczęstszym powodem krwawienia dziąseł. Przy tej dolegliwości następuje stopniowa degeneracja nie tylko dziąsła, ale i kości wyrostka zębodołowego. Przewlekłe zapalenie (paradontoza) jest najczęstszą przyczyną utraty zębów – stają się rozchwiane, przemieszczają się i w końcu wypadają. Temu stanowi towarzyszy nieświeży zapach z ust i nieprzyjemny posmak, odsłonięcie szyjek zębowych i powstawanie patologicznych kieszonek dziąsłowych.
Powodem takiego stanu zapalnego jest płytka bakteryjna i powstały z niej kamień nazębny. Już w niedługim czasie po umyciu zębów ich powierzchnia pokrywa się błonką ze śliny, do której przyczepiają się pierwsze, a potem kolejne bakterie kolonizujace jamę ustną. Tworzą one zorganizowaną strukturę, mającą negatywny wpływ na zęby i tkanki je otaczające. Jeżeli w porę nie zostanie ona usunięta (a wystarczy do tego zwykłe mycie zębów), to szybko ulega mineralizacji i twardnieje, tworząc kamień nazębny, na którym osadzają się kolejne warstwy świeżej płytki. Co gorsza, kamień odkłada się również pod powierzchnią dziąseł, prowadząc do powstawania patologicznych kieszonek dziąsłowych.
Komu grozi krwawienie dziąseł?
Przyczyną powstawania kamienia i, w rezultacie, stanów zapalnych dziąseł i przyzębia, jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Dlatego szczególnie narażone na tę przypadłość są osoby, które nie myją zębów regularnie, lub robią to w niewłaściwy sposób, na przykład stosują nieprawidłową technikę szczotkowania, nie doczyszczają przestrzeni międzyzębowych (nie używają nici dentystycznej), nie poddają się gabinetowym zabiegom higienizacyjnym.
Odkładaniu płytki sprzyjają także niewłaściwie wyprofilowane (“dopasowane”) przydziąsłowo wypełnienia i uzupełnienia protetyczne. Jeżeli dostrzeżesz przy czyszczeniu zębów, że nić dentystyczna haczy o coś i rwie się, powinieneś udać się do dentysty.
Na problemy z dziąsłami są też narażeni palacze, nawet bardziej niż osoby niepalące. To dlatego, że substancje zawarte w dymie papierosowym wpływają drażniąco na tkanki miękkie, a do tego zaburzają funkcje immunologiczne organizmu, toteż infekcje trudniej się leczą, a rany goją wolniej.
Również stres wpływa na choroby dziąseł i przyzębia. Kortyzol, hormon stresu, osłabia układ odpornościowy. Stres pogarsza też pracę ślinianek, powodując suchość w ustach – co jest problemem, ponieważ ślina reguluje pH w jamie ustnej i nawilża śluzówki.
Krwawiące dziąsła mogą brać się też z nieodpowiedniej diety. Niedobór witamin (szczególnie A i C) oraz koenzymu Q10 mogą być powodem złego stanu dziąseł.
Jak zapobiec krwawieniu dziąseł?
Kluczowe jest utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, czyli przede wszystkim dokładne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie i używanie nici dentystycznej. Do mycia zębów nie używaj szczoteczki o zbyt twardym włosiu.
Bardzo ważną kwestią są też regularne zabiegi higienizacyjne, takie jak skaling i piaskowanie, które pozwalają na bieżąco pozbywać się kamienia nazębnego i osadów. Taką gabinetową higienizację powinieneś odbywać przynajmniej raz na pół roku. Szczególnie dotyczy to osób, u których występują dodatkowe czynniki ryzyka chorób przyzębia, np. zaburzenia immunologiczne czy inne współistniejące przewlekłe schorzenia ogólnoustrojowe. Dlatego ważne są także regularne wizyty kontrolne u stomatologa, które pozwalają na bieżąco monitorować stan zdrowia pacjenta.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o dziąsła, zapraszamy do kliniki U Dentystów. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 603 858 484 lub +48 517 282 510 lub wypełniając formularz.