Kamień nazębny powoduje stan zapalny dziąseł i negatywnie wpływa na estetykę zębów oraz zapach z jamy ustnej. Co przyczynia się do jego powstawania i jak można się od niego uwolnić?
Czym jest kamień nazębny?
Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, do której odkładania na powierzchniach zębów dochodzi po spożyciu pokarmów oraz napojów. Zbudowana jest ona z substancji, które znajdują się w ślinie – między innymi związków fosforu i wapnia, resztek żywności, złuszczonych komórek nabłonka oraz bakterii znajdujących się w jamie ustnej (które po namnożeniu są odpowiedzialne za próchnicę i stany zapalne dziąseł).
Kamień nazębny – przyczyny
Bezpośrednią przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest mineralizacja płytki nazębnej, do której powstania dochodzi już kilka godzin po szczotkowaniu zębów. Płytka nazębna to miękki, lepki, przezroczysty lub białawy osad, który w wyniku niedostatecznej higieny już po kilkunastu godzinach mineralizuje się pod wpływem działania składników mineralnych śliny i przekształca w twardy, żółty lub brązowy kamień nazębny.
Konsekwencje zalegania kamienia nazębnego
Dlaczego należy pozbywać się kamienia nazębnego?
Istnieje ku temu wiele powodów. Oto one:
–kamień nazębny prowadzi do zapalenia dziąseł – nierówna struktura powierzchni kamienia nazębnego sprzyja osadzaniu się i zaleganiu na nim bakterii, a także namnażaniu ich, co prowadzi do stanów zapalnych
–kamień nazębny prowadzi do obniżenia linii dziąseł – nieusuwany kamień nazębny sprzyja zaleganiu płytki nazębnej i ciągłej jej mineralizacji, czyli stałemu powstawaniu większej ilości kamienia nazębnego i większego ucisku dziąsła, które cofając się, powoduje ekspozycję powierzchni korzenia zęba, co z kolei może powodować nadwrażliwość
–kamień nazębny prowadzi do zaniku kości – coraz większa ilość kamienia nazębnego odkładającego się najpierw powyżej linii dziąsła, następnie poddziąsłowo prowadzi do zaniku kości, w wyniku czego zęby mogą stać się bardziej chwiejne, a w bardzo zaawansowanym etapie choroby przyzębia – wypadać,
kamień negatywnie wpływa na estetykę zębów i dziąseł – kamień nazębny jest żółtym nalotem, który ciemnieje pod wpływem barwników z pożywienia, natomiast dziąsła w stanie zapalnym stają się czerwone i rozpulchnione
–kamień nazębny powoduje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej – bakterie żyjące w kamieniu nazębnym odpowiadają za wytwarzanie metabolitów, które nie posiadają atrakcyjnych walorów zapachowych.
Usuwanie kamienia nazębnego
Kamienia nazębnego nie da się usunąć na własną rękę w domowych warunkach. Potrzebne są odpowiednie metody i specjalistyczny sprzęt. Dlatego aby pozbyć się kamienia, trzeba odbyć profesjonalną higienizację w gabinecie stomatologicznym. Taka higienizacja w naszym gabinecie składa się z trzech zabiegów – skalingu, piaskowania i polerowania.
Skaling to usuwanie kamienia z powierzchni zębów za pomocą ultradźwięków, piaskowanie to usuwanie osadów strumieniem wody i piasku stomatologicznego, natomiast polerowanie to wygładzenie szkliwa szczoteczką ze specjalną pastą polerską.
Dowiedz się więcej!
Po więcej informacji o odkładaniu się kamienia nazębnego i sposobach jego usuwania zapraszamy do zakładki “Profilaktyka”.
Jeżeli chcesz sprawdzić, czy twoje zęby potrzebują zabiegu higienizacji, odwiedź gabinet U Dentystów. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 603 858 484 lub +48 517 282 510 lub wypełniając formularz.