Czy implanty zębowe są rozwiązaniem na całe życie? Jakie czynniki wpływają na ich trwałość? O tym opowiemy w naszym najnowszym wpisie.
Jak długo wytrzymują implanty zębowe?
Przyjmujemy, że w odpowiednich warunkach implanty zębowe mogą dobrze spełniać swoje funkcje nawet dożywotnio. Ale słowo klucz to właśnie “odpowiednie warunki”. Jeżeli nie zostaną one zapewnione, implanty prawdopodobnie będą po kilkunastu latach wymagać wymiany.
Faktyczna żywotność implantów zależy od kilku czynników. Możemy podzielić je na dwie grupy: czynniki biologiczne oraz zewnętrzne.
Czynniki biologiczne
Do najważniejszych czynników biologicznych wpływających na trwałość implantów, należy stan tkanki kostnej. Implanty są wszczepiane w kość i integrują się z nią, dzięki czemu mogą przejąć funkcje naturalnych korzeni zębowych i stanowić stabilną podstawę pod uzupełnienia protetyczne. Ale by tak się stało, tkanka kostna musi być w odpowiednim stanie.
Niestety nawet jeśli tak jest w momencie wszczepienia implantów, to nie znaczy, że zawsze tak pozostanie. Stan tkanki kostnej może pogorszyć się w różnych przyczyn, a jedną z nich jest po prostu… upływ czasu. Z wiekiem często rozwijają się u Pacjenta schorzenia ogólnoustrojowe, które wywierają niekorzystny wpływ na kości. To sprawia, że implanty mogą utracić stabilność.
Innym istotnym czynnikiem są anatomiczne uwarunkowania szczęki i żuchwy. Chodzi tu przede wszystkim o dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, które powodują zbyt mocne zaciskanie zębów. Efektem są przeciążenia tkanek utrzymujących implanty na właściwym miejscu i mechaniczne uszkodzenia, jak pęknięcie śruby lub samego implantu.
Znaczenie dla trwałości implantów mają także choroby ogólnoustrojowe obniżające odporność organizmu. Do tej grupy należą między innymi AIDS i nowotwory. Choroby te sprawiają, że organizm – w tym również tkanki miękkie i twarde jamy ustnej – staje się bardziej podatny na infekcje.
Czynniki zewnętrzne
Do najważniejszych czynników zewnętrznych należy higiena jamy ustnej. O implanty należy dbać tak jak o własne zęby. Chociaż nie zagraża im próchnica, zaniedbania higieny mogą prowadzić do stanów zapalnych tkanek otaczających implanty, a to osłabia ich umocowanie. Długotrwałe zaleganie płytki nazębnej wokół implantu powoduje nie tylko stan zapalny dziąsła, ale także przyczynia się do stopniowego obniżania poziomu kości wokół wszczepu. Dlatego nie można zapominać o regularnym, dokładnym szczotkowaniu i nitkowaniu.
Inny ważny czynnik to dieta. Dla trwałości implantów ogromne znaczenie ma zdrowie jamy ustnej, a ono zależy między innymi właśnie od diety. Niedobory odpowiednich składników odżywczych między innymi wapnia i witaminy D stają się przyczyną rozmaitych schorzeń, z których część może wywierać niekorzystny wpływ na kondycję dziąseł i stabilność implantów.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o implantach i o tym, jak o nie dbać, zapraszamy do gabinetu “U Dentystów”. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 603 858 484 lub +48 517 282 510 lub wypełniając formularz.