Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej jest usuwanie zębów mądrości, czyli tzw. ósemek. Są to trzecie zęby trzonowe, które przy pełnym uzębieniu stałym wyrzynają się jako ostatnie w łuku. Nie zawsze jednak proces wyrzynania ósemek zostaje w pełni zakończony, a to może wiązać się z pewnym dyskomfortem…
Jakie problemy mogą sprawiać ósemki?
Wyrzynającym się ósemkom może towarzyszyć ból, stany zapalne dziąsła, obrzęk, czy nawet szczękościsk.
Bardzo często ósemki wyrzynają się tylko częściowo lub nie wyrzynają się wcale. W pierwszym przypadku mówimy o zębach częściowo zatrzymanych (część korony zęba jest widoczna w jamie ustnej, a reszta jej powierzchni jest przykryta przez dziąsło), w drugim – o zębach (całkowicie) zatrzymanych (zatopionych w kości, niewidocznych w jamie ustnej).
Częściowo zatrzymane ósemki są nie lada wyzwaniem, jeśli chodzi o utrzymanie prawidłowej higieny. Pokrywające część korony dziąsło bardzo często uniemożliwia dokładne oczyszczenie zęba i ułatwia zaleganie resztek pokarmowych, co może prowadzić do częstych stanów zapalnych, a nawet obrzęków tej okolicy.
W przypadku ósemek całkowicie zatrzymanych istotne jest ich przestrzenne ułożenie, które możemy ustalić dzięki rentgenodiagnostyce. W zależności od tego jak są ustawione mogą pozostać w kości do obserwacji lub zalecane będzie ich usunięcie.
Nieprawidłowe ustawienie w łuku w pełni wyrzniętych zębów mądrości również może być problematyczne – przede wszystkim utrudnia higienę, a co się z tym wiąże – zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy; dodatkowo niewłaściwe położenie ósemek może sprzyjać urazom, tj. przygryzieniom policzków czy języka.
Zatem… Czy usuwać ósemki?
TO ZALEŻY.
Jeżeli ósemki wyrastają poprawnie i nie wiąże się to z dyskomfortem, który towarzyszy utrudnionemu wyrzynaniu oraz możliwe jest utrzymanie prawidłowej higieny tej okolicy, wówczas rzeczywiście mogą one funkcjonować w zgryzie jak wszystkie inne zęby.
W większości przypadków zębów częściowo lub całkowicie zatrzymanych zaleca się ich usunięcie.
NALEŻY PAMIĘTAĆ NATOMIAST, ŻE WPIS MA CHARAKTER WYŁĄCZNIE INFORMACYJNO-EDUKACYJNY I KAŻDY PRZYPADEK JEST INNY. DECYZJA O USUWANIU ÓSEMEK (TAK JAK STAWIANIE JAKIEJKOLWIEK DIAGNOZY I WDRAŻANIE LECZENIA) POWINNA BYĆ PODJĘTA PO BADANIU PRZEZ DENTYSTĘ W GABINECIE.
Dowiedz się więcej!
Twoje ósemki dają się we znaki? A może zastanawiasz się czy w ogóle kiedyś wyrosną? Zapraszamy do gabinetu U Dentystów. Chętnie opowiemy, jak przebiega zabieg oraz jak się do niego odpowiednio przygotować. Wystarczy, że umówisz się na wizytę, dzwoniąc na numer +48 603 858 484 lub +48 517 282 510 lub wypełniając formularz.